Bilmeceler , Tekerlemeler ve Manilerle Büyümek

Türk kültüründe bilmece ve tekerlemelerin rolü oldukça büyüktür. Neredeyse hepimiz küçüklüğümüzde mutlaka bilmece öğrenmiş, birbirimize sormuşuzdur. Birbirimize tekerleme söylemiş, eğlenmişizdir. Ağzımızda yuvarladığımız birçok kelime bizi eğlendirir. Acaba arkadaşımız bizim söyleyebildiğimiz kelimeleri art arda söyleyebilecek midir? Dili mi sürtecektir? Ne derece başarı olacaktır? Tüm bunlar bizi oldukça keyiflendiren bekleyişlerdir.

“Bilmece bildirmece, el üstünde kaydırmaca” bilmecesini hemen hemen herkes bilir. Birçok kişi “sabun” diye cevabı hemen yapıştırabilir. İşte o kadar bizdendir artık bu kavramlar. Birbirimizle eğlenmek istediğimizde, zekâ yarıştırmak istediğimizde atalarımızdan öğrendiğimiz sözcükleri sıralamaya başlarız ya da arkadaşlarımıza cevaplarını bilmedikleri sorular sorarız.

Bilmeceler konusunda hemen hemen her çocuk bilgi sahibi olmuştur artık… Herkesin soracağı ilginç bir sorusu vardır. Cevap çoğu zaman soruda saklıdır. O nedenle sorunun üzerine odaklanmak cevabı bulmak için çok önemlidir. Zekâmızı bilmece sorarak ve bilmeceye cevap vererek test ederiz. Karşımızdakinin kafasını bizim sorumuza yormasını bekler ve ne cevap vereceğini merak ederiz. Soru sormak bilmece gibi kafiyeli şekilde olduğunda her zaman daha keyiflidir. İlginç cevaplar gülmemizi bile sağlar…Bunların dışında birazda manilerden bahsetmek istiyorum.Maniler genelde ilk okul sıralarında birbirlerimizin defterlerine yazdığımız yazılardan oluşur.Sepet sepet yumurta diye başlayan maniyi herkes duymuştur.Bu maniler yıllar sonra bile hatırlanır ve unutulmazlar.

Random Posts

Bir cevap yazın